Nadruk na żaglach - co musisz wiedzieć?
Metody nanoszenia grafiki na żagle
Naklejanie
Najczęstszą metodą jest wykonanie naklejki. Działa to na tej samej zasadzie co naklejanie numerów na grocie. Specjalny materiał - dakron samoprzylepny, umieszcza się pod ploterem tnącym, a następnie wycina się zaprojektowany wcześniej kształt. Do wyboru mamy kilka kolorów materiału: czarny, biały, szary, granatowy, niebieski, czerwony i zielony.
Ten sposób idealnie sprawdza się na żaglach podstawowych: grot, genua i fok do umieszczania grafik w jednolitych kolorach i w miarę prostych kształtach.
Zdj. 1. Naklejanie grafiki na niebieskim żaglu.
Malowanie
Czasami potrzebujemy nanieść grafikę lub logo na lekki żagiel typu genaker lub spinaker. W takim przypadku nakładanie kolejnej warstwy materiału nadmiernie obciąży żagiel. Rozwiązaniem jest malowanie. Po zaprojektowaniu grafiki, wycinamy szablon i nakładamy go na powierzchnię żagla. Następnie dopasowujemy kolor i malujemy. Po wyschnięciu farba jest wystarczająco elastyczna, żeby wytrzymać zgniatanie i składanie żagla oraz odporna na UV i wodę.
Zdj. 2. Malowanie żagla.
Drukowanie
A co jeśli grafika jest skomplikowana, składa się z wielu elementów lub ma przejścia kolorystyczne?
Wtedy ją drukujemy! Możemy zrobić to na dwa sposoby. Drukowanie bezpośrednio na żaglu jest wskazane w przypadku lekkich żagli, tak samo jak przy malowaniu. Projekt grafiki jest układany na brytach żagla jeszcze przed jego uszyciem. Następnie zadrukowujemy materiał i dopiero potem składamy żagiel. Dzięki temu możemy wykorzystać całą powierzchnię na dowolny pomysł klienta.
Druga opcja to znowu naklejanie. Drukujemy na dakronie samoprzylepnym, a następnie nanosimy go na żagiel. Dzięki temu mamy praktycznie nieograniczone możliwości w wyborze kolorów i kształtów, a nawet zdjęć.
Zdj. 3. Nadrukowane logo na genakerze.
Jak zaprojektować wzór na żaglu?
Nieograniczone możliwości brzmią świetnie, ale czy naprawdę tak jest?
Każdy nadruk, malowanie i naklejka będą prześwitywać na drugą stronę żagla. Malowanie na cienkim nylonie spinakerowym będzie dość dobrze widoczne po drugiej stronie. Na grocie będzie widać kontur naklejki jeśli spojrzy się pod słońce. Z tego powodu, duże grafiki robi się tylko po jednej stronie żagla. Mniejsze logo może być dwustronnie, ale na każdej ze stron musi być na innej wysokości lub być odbiciem lustrzanym.
A co z przygotowaniem plików?
Niestety, odręczny rysunek ani zdjęcie z inspiracją nie wystarczą. Najlepiej jest przygotować grafikę wektorową, a jeśli to jest niemożliwe to rastrową, ale w dobrej jakości. Można również załączyć poglądowy pomysł co do jej umiejscowienia na żaglu. My oczywiście przygotujemy wizualizację na projekcie konkretnego żagla i doradzimy, żeby efekt był jak najlepszy.
Ile kosztuje nadruk na żaglu?
Dokładną cenę jesteśmy w stanie przedstawić po zobaczeniu pomysłu i ocenie stopnia skomplikowania. Największy wpływ na koszt ma wielkość grafiki. Im większa powierzchnia tym więcej materiału i czasu trzeba zużyć na jej wykonanie.
Ceny na ten moment to 280 - 400 zł za m2 grafiki.*
Czy warto robić grafikę na żaglu?
Oczywiście, że tak! Dla kogo jest grafika na żaglach?
-
Dla ludzi żyjących nieszablonowo i chcących się wyróżnić.
-
Dla sponsorów, którzy chcą się pokazać na jachcie swoich zawodników.
-
Dla firm czarterowych i szkół żeglarskich, żeby z daleka było widać ich flotę.
-
Dla wszystkich, którzy chcą wykorzystać pływającą powierzchnię, aby się zareklamować.
Co myślicie o kolorowych żaglach? Jeśli jesteście na tak, to pokażcie nam swoje pomysły, a my je zrealizujemy.
Wysyłajcie zapytania przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na maila: info@sailservice.pl.
*Podane ceny są przykładowymi cenami brutto za 1m2 grafiki na żaglu z września 2024 i nie stanowią oferty handlowej. Po wycenę żagli oraz grafiki prosimy zgłosić się do biura SailService.
Komentarze
Brak komentarzy
Zostaw swój komentarz