list w: Żagle

Genaker czy spinaker, a może Code Zero?

person Autor: Agnieszka Opatowicz w:

Genaker, spinaker, Code Zero, reacher, runner, drifter, flying jib, spinnaker asymetryczny… Można się pogubić. W praktyce wszystkie te żagle możemy nazwać żaglami dodatkowymi.

A dlaczego jest na nie aż tyle różnych określeń?

    Żaglownie, formuły pomiarowe, klasy regatowe, a nawet sami żeglarze tworzyli swoje nazewnictwo. Każdy chciał mieć nowoczesne, jak najbardziej efektywne i efektowne też :) żagle, które omijałyby niekorzystne przeliczniki regatowe. W taki sposób powstało dużo pomysłów, projektów i rodzajów żagli o niekoniecznie spójnych nazwach.

Po co w ogóle nam są żagle dodatkowe?

Jak sama nazwa wskazuje, zyskujemy dzięki nim dodatkową prędkość w kursach, w których jej najbardziej potrzebujemy.

I to jest najłatwiejszy podział żagli dodatkowych – na podstawie kursu względem wiatru, w którym ich używamy.

Zacznijmy od pełnych.

Spinaker (symetryczny) – baksztag i fordewind

Jest to duży żagiel o głębokiej, symetrycznej czaszy. Słusznie uchodzi za najtrudniejszy do prowadzenia wśród wszystkich żagli dodatkowych. Oprócz szotów i brasów, do kontrolowania spinakera potrzebny jest jeszcze spinakerbom, który także wymaga dodatkowego olinowania.

Genaker pełnowiatrowy A1 – baksztag

Inne nazwy: spinaker asymetryczny, runner

Jego niesymetryczność ma zalety jak i wady. Jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze niż spinaker symetryczny oraz może być rolowany na rolerze top-down np. z serii Facnor FAST FX+ lub Ronstan Top-down, ale za to ma mniejszy zakres kątów żeglugi – nie da się żeglować fordewindem.

Genaker półwiatrowy G1 – półwiatr, baksztag

Inne nazwy: reacher, drifter

Asymetryczny żagiel, mniejszy i bardziej płaski, o prostym liku przednim. Sprawdza się w momencie kiedy wyostrzymy na tyle, że genaker pełnowiatrowy przestaje sobie radzić.

Można śmiało powiedzieć, że to jest najbardziej uniwersalny żagiel dodatkowy, najczęściej wybierany przez klientów. Można go rolować na tych samych rolerach Facnor i Ronstan co genakery pełnowiatrowe – wystarczy zdjąć przystawkę top-down i gotowe.

Code Zero C0 – bajdewind, półwiatr

Połączenie genuy z genakerem, duży i płaski żagiel uszyty z lekkiej tkaniny lub laminatu. Idealny do żeglowania pod wiatr w łagodnych warunkach. Bardzo dobrze uzupełnia małe żagle przednie jak fok czy fok samozwrotny. Code Zero również można rolować! Na dokładnie tych samych rolerach co genakery półwiatrowe. Oznacza to, że nawet jeśli nie jesteście zdecydowani na jeden żagiel i planujecie w przyszłości uzupełnić go o inny żagiel dodatkowy, nie musicie martwić się o konieczność kupowania nowego rolera.

To jak, który żagiel Wam się marzy?

A może macie już genaker lub Code Zero i chcielibyście poprawić jego sprawność montując bukszpryt na swoim jachcie? Polecamy wysuwane bukszpryty Facnor, których konstrukcja nie przeszkadza w swobodnym poruszaniu się po pokładzie dziobowym podczas manewrów portowych.

Zapraszamy do kontaktu!

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password